Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Aktuálne počasie

dnes, streda 23. 1. 2019
zatazenosesnezenim -6 °C -9 °C

 

KR MAS

 

Trenčiansky samosprávny kraj

Navigácia

Obsah

Združenia a organizácie

V našej obci aktívne pôsobia:
  • OZ Bukovec pre deti
  • Telovýchovná jednota Družstevník Bukovec – Futbalový oddiel
  • Jednota dôchodcov Slovenska
  • Klub slovenských turistov Bukovec
  • Únia žien Slovenska
  • Poľovnícke združenie
  • ZO SZPB
  • Cirkevný spevácky zbor
  • Spevácka skupina Bukovčané

Turistický oddiel v Bukovci

Turistický oddiel v našej obci vznikol v 60. rokoch, vďaka partii futbalistov, ktorí svoj čas radi trávili v prírode.  Vytvorili spolok kamarátov turistiky, ktorý spísali stanovy k právnej subjektivite, na základe ktorých bol spolok prijatý pod klub Slovenských turistov. Zo získaných prostriedkov od KST boli zakúpené stany a spacie vaky.

Prvý zájazd bol do Dudiniec, kde sa stanovalo a potom do okolia Banskej Štiavnice. Po rokoch „stanovačiek“ sa ubytovanie presunulo do ubytovní, chát a penziónov. Od začiatku sa turisti stravovali svojpomocne. Robili brigády na družstve a za prácu ako odmenu dostávali ošípanú.

Väčšina mäsa sa spotrebovala na výlete, kde bola pozvaná vždy aj vynikajúca kuchárka.

Takto precestovali naši turisti skoro celé Slovensko,  časť Moravy a Čiech.

Turistický oddiel pomáhal aj pri organizovaní kultúrneho života v našej obci. Spolu s futbalistami organizovali zábavy v Háji.

Pre deti organizovali MDD. Veľa dnes už dospelých spomína na deň detí na Halabrínke – Jaguli, kde bol pre deti pripravený program plný hier a súťaží. Strava sa pripravila z časti ošípanej určenej na výlet a dokonca tam po niektoré roky deti stanovali aj viac dní. Tiež sa robili jednodňové zájazdy pre deti, ktoré končili v cukrárni alebo aspoň pri zmrzline. Takto deti spoznávali okolie nášho kraja, a naše pamiatky – Čachtický hrad, Tematín, Červený kameň a iné.  Dnes organizuje MDD spolok poľovníkov z Bukovca.

Turistické výlety boli tak populárne, že sa naplnili za sezónu až dva autobusy. Časť nákladov na dopravu sa uhrádzala z prostriedkov za odpracované brigády pre družstvo a lesy, neskôr  aj usporiadavaním  plesov.

Vďaka prvému predsedovi p. Liškovi, tieto výlety neboli len poznávaním krás prírody, ale boli aj vyplnené poznávaním kultúrno – historickým  odkazom našich predkov. Počas výletov bol program prispôsobený pre všetky vekové kategórie, keď boli pripravené viaceré túry od najľahších po najťažšie.

Dnes sa turistický oddiel snaží pokračovať v práci zakladateľov oddielu. Aj keď hlavnou prioritou je turistika krásou prírody, formou  4.- dňového  a jednodňových výletov, chceme aj prispieť  niečím pre život našej obce. Preto sme aj minulý rok usporiadali rozlúčku s prázdninami pre deti z Bukovca a okolia. Tiež sme boli v minulých rokoch požiadaný o dobrovoľnú brigádu v lesoch a pre obec. Aj keď dnes už ide o neziskovú brigádu,  pôžitok z vykonanej práce a pomoci, ale aj spoločnosť kamarátov bola prínosom pre nás všetkých.

Dúfame, že spolok kamarátov turistiky v našej obci sa bude aj naďalej rozvíjať, aby aj naše deti raz svojím ratolestiam mohli predať takú radosť z pobytu v prírode, akú nám vštepili naši rodičia a starí rodičia.

1